Priemerná cena povinného zmluvného poistenia za osobný automobil dosahuje na slovenskom trhu 178 eur ročne, no rozdiel medzi maloobjemovým mestským autom a výkonným vozidlom môže váš ročný rozpočet zaťažiť aj o viac ako 300 eur. Mnoho motoristov sa preto pýta, ako presne funguje cenník PZP podľa kW a do akej kategórie patrí ich vozidlo. Na slovenskom poistnom trhu je výkon pohonnej jednotky jedným z najdôležitejších technických parametrov, ktorým sa riadi cenotvorba poistného. Zákon č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla však žiadne pevné sadzby neurčuje. Každý poistiteľ si vytvára vlastnú segmentáciu, v ktorej rozdeľuje automobily do výkonových pásiem podľa vlastných štatistík nehodovosti a rizikovosti.
Ak už vozidlo vlastníte a riešite zmenu poisťovne, predĺženie zmluvy na ďalšie poistné obdobie alebo zvažujete kúpu iného auta, orientácia v logike kilowattových kategórií vám umožní výrazne znížiť prevádzkové náklady. Výkon motora totiž nie je izolovaný údaj. Poisťovne ho v kalkulačných algoritmoch kombinujú s vekom držiteľa, bydliskom a celkovou hmotnosťou vozidla. Pozrime sa podrobne na to, ako sa jednotlivé kategórie správajú v praxi a prečo dve autá s rovnakým výkonom na papieri často platia odlišné poistné.

Prečo cenník PZP podľa kW zohľadňuje aj objem motora a hmotnosť vozidla
Historicky sa na Slovensku poistné sadzby počítali výhradne na základe zdvihového objemu valcov v centimetroch kubických (cm3). S nástupom moderných technológií, najmä prepĺňania turbodúchadlom a rozsiahleho downsizingu, však tento model prestal odrážať skutočné riziko na cestách. Malý motor s objemom 1,0 litra dokáže v súčasnosti vyprodukovať výkon 85 kW aj viac, zatiaľ čo starší atmosférický dvojliter disponoval porovnateľným výkonom, no pri podstatne vyššej hmotnosti. Preto poistitelia prešli na model, v ktorom má cenník PZP podľa kW dominantné postavenie. Napriek tomu objem valcov úplne nezmizol a viaceré poisťovne ho naďalej využívajú ako sekundárny parameter na spresnenie rizikovej skupiny.
Ak chcete zistiť, do akej sadzby patrí vaše vozidlo, prvým krokom je kontrola technickej dokumentácie. Výkon nemožno odhadovať z propagačných brožúr ani údajov predajcu, pretože rovnaký model auta sa vyrába v niekoľkých výkonových verziách. Nesprávne uvedený výkon pri dojednávaní zmluvy môže spôsobiť komplikácie pri likvidácii škodovej udalosti, kedy poistiteľ skúma platnosť všetkých zmluvných údajov.
Kde nájsť správny výkon motora v technickom preukaze
Jediným právne záväzným zdrojom technických parametrov je osvedčenie o evidencii časť II (veľký technický preukaz). Výkon motora nájdete v položke číslo 16, ktorá nesie označenie Najvyšší čistý výkon motora (kW) / otáčky (min-1). Pri zadávaní údajov do poistných systémov sa vždy uvádza iba hodnota v kilowattoch pred lomkou, zaokrúhlená alebo zapísaná presne podľa dokladu. Častou chybou býva zámena kilowattov za konské sily (kôň, hp), čo vedie k chybnému zaradeniu vozidla. Hodnota v konských silách je približne o 36 % vyššia než v kilowattoch, takže zámena by vás zbytočne posunula do vyššej a drahšej kategórie.
Podobne dôležitá je položka 14, kde je uvedený zdvihový objem valcov motora v cm3, a položka 32, ktorá udáva najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť vozidla. Práve tieto tri údaje tvoria základný technický trojuholník, ktorý každá poistná kalkulačka vyžaduje pred zobrazením finálnej ponuky.
Úloha zdvihového objemu a celkovej hmotnosti pri stanovení ceny
Hmotnosť vozidla zohráva v poistno-matematických modeloch kľúčovú úlohu z hľadiska fyziky nárazu. Ťažšie vozidlo pri rovnakej rýchlosti disponuje výrazne vyššou kinetickou energiou, čo v prípade kolízie spravidla spôsobuje rozsiahlejšie vecné škody a vážnejšie zranenia posádky druhého auta. Z tohto dôvodu sú moderné vozidlá kategórie SUV alebo veľké rodinné vany často zaťažené prirážkou, hoci ich výkon v kW môže zodpovedať bežnému rodinnému sedanu.
Význam hmotnosti vozidla ešte viac narastá pri legislatívnych zmenách. Kým v minulosti sa sankcie za nesplnenie povinnosti uzavrieť povinné zmluvné poistenie pohybovali v širokom rozpätí, od 1. augusta 2024 ukladá okresný úrad pokuty od 50 € do 5 000 €. Od 1. októbra 2026 navyše nastupuje systém paušálnych pokút priamo odstupňovaných podľa hmotnosti: 120 € do 750 kg, 300 € od 750 kg do 3,5 tony, 600 € od 3,5 t do 12 t a 900 € nad 12 ton. To len potvrdzuje, že hmotnostný parameter je v legislatíve i poistnej praxi neoddeliteľne prepojený s rizikom prevádzky.
Aby ste získali predstavu o tom, ako trh pristupuje k jednotlivým hladinám výkonu, zostavili sme nasledujúci prehľad. Nasledujúca tabuľka porovnáva trhové cenové rozpätia, pričom konečnú sumu formuje aj bonus za bezškodový priebeh, vek vodiča a miesto registrácie vozidla.
| Výkonové pásmo | Minimálna cena na trhu | Bežné ročné rozpätie | Typické zastúpenie vozidiel |
|---|---|---|---|
| do 50 kW | od 78 € | 78 € – 145 € | Mestské miniautá, staršie kompakty |
| 51 až 75 kW | od 96 € | 96 € – 195 € | Bežné hatchbacky, úsporné rodinné autá |
| 76 až 100 kW | od 118 € | 118 € – 245 € | Nižšia stredná trieda, menšie crossovery |
| 101 až 130 kW | od 134 € | 134 € – 298 € | Stredná trieda, výkonnejšie kombi, bežné SUV |
| 131 až 150 kW | od 159 € | 159 € – 355 € | Vyššia stredná trieda, prémiové modely |
| nad 150 kW | od 187 € | 187 € – 460 € (rizikoví vodiči až 900 €) | Športové vozidlá, luxusné limuzíny, ťažké SUV |
V praxi to znamená, že ak má vodič s dlhoročnou bezškodovou minulosťou vozidlo v pásme do 75 kW, jeho ročné poistné sa bude pohybovať okolo hranice 100 eur. Akonáhle si však mladý neskúsený šofér zaobstará automobil s výkonom 160 kW, celkový cenník PZP podľa kW v kombinácii s rizikovým vekom vyústi do čiastok presahujúcich 500 eur ročne. Ak si chcete overiť, ako v týchto kategóriách obstojí konkrétny model, spoľahlivým nástrojom je presný výpočet PZP, ktorý kombinuje technické parametre vozidla s vaším osobným profilom.

Sadzby zákonného poistenia motocyklov a špecifické pásma výkonu
Pri motocykloch uplatňujú poistitelia zásadne odlišnú logiku než pri osobných automobiloch. Kým pri autách začínajú bežné pásma na 50 kW a stúpajú až nad 150 kW, pri dvojkolesových vozidlách je hranica 50 kW už pásmom vysokovýkonných strojov. Dôvodom je extrémny pomer výkonu k hmotnosti. Motocykel s výkonom 75 kW a hmotnosťou 200 kg disponuje zrýchlením a dynamikou, ktorá prekonáva väčšinu športových automobilov s výkonom nad 200 kW.
Poisťovne preto pri motocykloch používajú podstatne jemnejšie škálovanie v nižších výkonových úrovniach. Zohľadňujú aj kategórie vodičských oprávnení, ktoré priamo určujú, kto smie daný stroj viesť. Ak motorista jazdí na ľahkom motocykli, poistné je zlomkom ceny bežného auta, no pri športových motocykloch s objemom nad 600 cm3 a vysokým výkonom v kW stúpa sadzba veľmi strmo.
Pomer výkonu k hmotnosti a vodičské oprávnenia
V segmente jednej stopy sa poistné tarify najčastejšie lámu na legislatívnych hraniciach vodičských preukazov:
- Do 11 kW (kategória A1): Ľahké motocykle a skútre do 125 cm3 s pomerom výkon/hmotnosť najviac 0,1 kW/kg. Tieto vozidlá majú najnižšie poistné sadzby, často od 30 do 60 eur ročne.
- Od 11 kW do 35 kW (kategória A2): Stredná trieda motocyklov s pomerom výkon/hmotnosť nepresahujúcim 0,2 kW/kg. Poistné sa pohybuje na úrovni 60 až 120 eur ročne.
- Nad 35 kW (kategória A): Plnohodnotné motocykle bez obmedzenia výkonu. V tejto kategórii sa poistné sadzby začínajú výraznejšie diferencovať podľa veku jazdca a kubatúry.
- Výkonné superšporty nad 75 kW: Kategória s vysokým rizikovým koeficientom, kde ročné poistné môže dosiahnuť úroveň porovnateľnú so silným osobným autom.
Zaujímavým fenoménom je sezónnosť prevádzky. Hoci poistná zmluva na motocykel sa spravidla uzatvára na štandardné jednoročné poistné obdobie, sadzby v sebe odrážajú fakt, že motocykel jazdí prevažne od jari do jesene. V prípade mladých jazdcov na výkonných strojoch pristupujú poisťovne k prísnejšiemu posudzovaniu, podobne ako keď sa zisťuje, koľko platí študent za PZP pri svojom prvom osobnom aute.
Pre motocyklistov je dôležité sledovať aj asistenčné služby. Porucha motocykla na odľahlej ceste si vyžaduje špeciálny odťahový vozík s upevňovacími popruhmi. Základné krytie často takýto odťah neobsahuje, preto sa motoristom odporúča dokúpiť si rozšírené pripoistenie asistenčných služieb, ktoré zabezpečí prevoz stroja do špecializovaného servisu.
Cenové kategórie PZP pre veterány a autá s nízkym výkonom
Na opačnom konci výkonového spektra stoja historické vozidlá a automobily s veľmi nízkym výkonom motora. Tradičný cenník PZP podľa kW by pri týchto autách síce indikoval najnižšiu sadzbu, no v praxi vstupujú do hry špecifické pravidlá. Historické vozidlá (veterány) vykazujú minimálny ročný nájazd kilometrov, ich majitelia sa o ne starajú s mimoriadnou precíznosťou a riziko zavinenia ťažkej dopravnej nehody je štatisticky zanedbateľné.
Poisťovne preto pre vozidlá s historickou hodnotou poskytujú špeciálne sadzby, ktoré môžu byť podstatne nižšie než najlacnejšie bežné pásmo do 50 kW. Podmienkou však je splnenie prísnych formálnych kritérií a preukázanie statusu historického vozidla.
Špecifiká poistenia veteránov s historickými číslami
Vozidlo s nízkym výkonom, napríklad starší model s výkonom 30 kW, sa poistí v štandardnej tarife do 50 kW, pokiaľ je prihlásené na bežných evidenčných číslach. Ak však majiteľ disponuje vozidlom s preukazom historického vozidla vydaným príslušnou národnou autoritou FIVA a vozidlo má pridelené historické tabuľky so zvláštnym evidenčným číslom (písmeno H), situácia sa mení. Niektoré poisťovne ponúkajú paušálne veteránske poistné vo výške niekoľkých desiatok eur ročne, nezávisle od presného počtu kilowattov.
Osobitnú kategóriu tvoria aj moderné elektromobily s nízkym trvalým výkonom. Technický preukaz elektromobilu často uvádza dva rôzne údaje: najvyšší čistý výkon a trvalý 30-minútový výkon. Vodiči sa niekedy pokúšajú deklarovať nižšiu hodnotu trvalého výkonu, aby získali lacnejšie poistné. Poisťovne však vo svojich systémoch využívajú dáta podľa VIN čísla a párujú vozidlo s jeho maximálnym výkonom, čo podrobnejšie objasňuje téma poistenie elektromobilu a jeho špecifiká.
V praxi motoristi často riešia nejasnosti týkajúce sa technických zmien motora alebo špecifického využitia auta. Prehľadná tabuľka nižšie zhŕňa najčastejšie situácie a odporúčaný postup.
| Situácia s vozidlom | Čo platí z hľadiska zákona a zmluvy | Čo presne urobiť |
|---|---|---|
| Zvýšenie výkonu motora (chip tuning) | Nelegálna úprava bez zápisu v dokladoch je porušením podmienok. Poisťovňa môže uplatniť regres. | Úpravu dajte schváliť a zapísať do technického preukazu, následne nahláste zmenu výkonu poistiteľovi. |
| Vozidlo presne na hranici pásma (napr. 100 kW) | Jedna poisťovňa radí 100 kW do pásma 76–100 kW, iná už do pásma 101–130 kW. | Porovnajte si viacero ponúk; rozdiel v zaradení hranice môže ušetriť 30 až 50 eur ročne. |
| Vozidlo bez údajov o výkone v starých dokladoch | Bez údaja o kW systém neumožní vystaviť poistnú zmluvu so správnou tarifou. | Požiadajte okresný úrad dopravy o doplnenie chýbajúceho technického údaja podľa typového schválenia. |
| Historické vozidlo s bežnými EČV | Vozidlo sa posudzuje ako bežné auto a platí štandardnú sadzbu podľa položky 16. | Absolvujte historickú atestáciu a požiadajte o vydanie zvláštnych evidenčných čísel so znakom veterána. |
| Dovezené vozidlo pred prihlásením | Zahraničný technický preukaz môže uvádzať výkon v iných normách (SAE vs. DIN). | Vychádzajte z úradného prekladu alebo osvedčenia o evidencii časť II vystaveného okresným úradom. |
Zodpovedný prístup k údajom v zmluve chráni motoristu pred nepríjemným prekvapením v podobe krátenia poistného plnenia alebo vymáhania vyplatenej sumy späť poistiteľom (regres). Ak máte staršie vozidlo, oplatí sa zvážiť aj to, či nie je výhodné uzavrieť komplexné krytie, kde porovnanie PZP a havarijného poistenia ukáže, či balíkové riešenie neprinesie lepšiu ochranu za prijateľnú sumu.

Vplyv vyšších poistných limitov na výslednú cenu poistky
Pri úvahách o cene poistenia sa väčšina motoristov pozerá na najnižšiu možnú ročnú platbu. Zákon č. 381/2001 Z. z. stanovuje minimálne limity poistného plnenia, ktoré musí spĺňať každá jedna uzatvorená poistná zmluva na území Slovenskej republiky. Tieto limity sú nastavené na:
- 6 450 000 eur za škodu na zdraví a náklady pri usmrtení na jednu škodovú udalosť, bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených osôb,
- 1 300 000 eur za škodu na majetku a ušlý zisk na jednu škodovú udalosť, bez ohľadu na počet poškodených.
Tieto čiastky sa môžu zdať astronomické, no pri reťazových nehodách na diaľnici, zrážkach s luxusnými kamiónmi prevážajúcimi drahú technológiu alebo pri poškodení mostných konštrukcií a priemyselnej infraštruktúry môže materiálna škoda 1,3 milióna eur rýchlo presiahnuť. Ak spôsobená vecná škoda prekročí tento zákonný limit, poistiteľ vyplatí poškodeným maximálne 1 300 000 eur a celý zvyšok škody je povinný doplatiť vinník nehody z vlastného majetku. V základnom PZP je totiž spoluúčasť poisteného voči poškodenému nulová, no krytie končí presne na hodnote dojednaného limitu.
Zákonné minimá verzus nadštandardné krytie
Práve pri vozidlách s vysokým výkonom má voľba limitu priamu súvislosť s rizikom. Rýchlejšie a ťažšie autá dokážu spôsobiť kineticky devastačnejšie následky. Poisťovne preto ponúkajú balíky s navýšeným krytím, kde sa limity zvyšujú na 5 miliónov, 7 miliónov alebo až na maximálny dostupný limit na trhu, ktorý predstavuje 10 000 000 eur na zdraví a 10 000 000 eur na majetku.
Prekvapivým faktom je, že navýšenie limitu krytia z 1,3 milióna na 5 či 10 miliónov eur nebýva drahé. Ročný cenový rozdiel sa v závislosti od poisťovne pohybuje v rozmedzí od 8 do 25 eur ročne. Keď sa uplatní cenník PZP podľa kW, majiteľ vozidla s výkonom 140 kW zaplatí za základné poistenie napríklad 190 eur, zatiaľ čo s maximálnym 10-miliónovým limitom bude poistné činiť 208 eur. Pomer pridanej hodnoty k cene je v tomto prípade mimoriadne priaznivý.
Na slovenskom trhu ponúka široké možnosti individuálneho nastavenia krytia a asistenčných služieb napríklad Poisťovňa Kooperativa, zatiaľ čo iní poistitelia, ako je poistenie auta v Allianz alebo moderná digitálna poisťovňa Pillow, stavajú svoje produkty na prehľadných balíkoch s voliteľnými limitmi. Tradičné produkty s odstupňovanými limitmi má v ponuke aj Poisťovňa Union a dlhodobo stabilné riešenia prináša Poisťovňa ČSOB.
Pri nových alebo drahších autách s vysokým výkonom netreba zabúdať, že povinné poistenie kryje výlučne škody spôsobené iným osobám. Zákonné výluky jasne vylučujú škodu na vlastnom vozidle vinníka. Ochranu vlastného auta zabezpečí až plnohodnotné havarijné poistenie, ktoré sa dá pri nových autách doplniť aj o finančnú ochranu kúpnej ceny, akou je samostatná zmluva GAP.
Postup pri výpovedi poistnej zmluvy pri prechode na výhodnejšiu sadzbu
Ak vám od súčasnej poisťovne prišiel predpis poistného na ďalší rok a zistili ste, že konkurenčný cenník PZP podľa kW by vám umožnil ušetriť desiatky eur, poistnú zmluvu môžete vypovedať. Prechod k inému poistiteľovi sa však riadi striktnými pravidlami, ktoré ustanovuje Občiansky zákonník (zákon č. 40/1964 Zb.). Zmluvu nemožno zrušiť zo dňa na deň len preto, že ste našli výhodnejšiu ponuku.
Základným pravidlom pre ukončenie poistenia je výpoveď ku koncu poistného obdobia. Toto poistné obdobie trvá spravidla jeden technický rok (nemusí sa zhodovať s kalendárnym rokom). Kľúčovou lehotou je najmenej 6 týždňov pred uplynutím poistného obdobia. To znamená, že vaša písomná výpoveď musí byť v poisťovni fyzicky doručená najneskôr 43 dní pred výročným dňom zmluvy. Nestačí ju v tento deň podať na poštu – rozhodujúci je dátum prijatia poistiteľom.
- Zistite presný dátum výročia zmluvy: Tento údaj nájdete na pôvodnej poistnej zmluve, asistenčnej karte alebo na predpise poistného (biela karta / zelená karta). Ak výročie pripadá napríklad na 15. mája, výpoveď musí byť doručená najneskôr 3. apríla.
- Vytvorte si novú kalkuláciu: Pred podaním výpovede si overte aktuálne ponuky podľa vášho výkonu v kW, aby ste mali istotu, že nová zmluva bude skutočne lacnejšia a s rovnakými alebo lepšími parametrami krytia.
- Spíšte písomnú výpoveď: Výpoveď musí obsahovať číslo poistnej zmluvy, identifikačné údaje poistníka (meno, priezvisko, rodné číslo alebo IČO), údaje o vozidle (značka, model, EČV, VIN číslo) a jednoznačný text, že zmluvu vypovedáte ku koncu poistného obdobia podľa § 800 ods. 1 Občianskeho zákonníka.
- Výpoveď doručte poisťovni: Dokument vlastnoručne podpíšte. Odošlite ho doporučeným listom s dostatočným predstihom, doručte osobne na pobočku poistiteľa s potvrdením o prevzatí na kópiu, alebo využite autorizovaný online klientsky portál, ak ho poisťovňa na tento úkon oficiálne akceptuje.
- Uzatvorte novú poistnú zmluvu: Nové poistenie dojednajte tak, aby jeho začiatok plynule nadväzoval na zánik starej zmluvy. Medzi zmluvami nesmie vzniknúť ani jediný deň bez poistného krytia, inak riskujete sankciu od okresného úradu.
- Uschovajte si doklady a potvrdenie o škodovom priebehu: Pôvodná poisťovňa vám zašle potvrdenie o zániku poistenia a zapíše váš bezškodový priebeh do centrálnej databázy Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP), odkiaľ si nová poisťovňa overí váš nárok na bonus.
Ak lehota 6 týždňov uplynula, zmluva sa automaticky predlžuje na ďalší rok. V takom prípade zostáva možnosť výpovede len pri špecifických zákonných dôvodoch, ako je zmena držiteľa vozidla (predaj či prepis), vyradenie auta z evidencie, krádež alebo zánik vozidla.
Najčastejšie otázky o výkone motora a sadzbách poistenia
Existuje oficiálny štátny cenník PZP podľa kilowattov?
Nie, žiadny štátom vydaný ani jednotný cenník neexistuje. Zákon č. 381/2001 Z. z. stanovuje len povinnosť poistenie mať a určuje minimálne limity plnenia. Cenotvorba je plne v rukách jednotlivých komerčných poisťovní, ktoré si sadzby kalkulujú vlastnými matematickými postupmi.
Čo sa stane, ak pri uzatváraní poistky zaokrúhlim výkon nadol?
Úmyselné uvedenie nižšieho výkonu s cieľom získať lacnejšiu poistku je porušením zmluvných podmienok. Pri poistnej udalosti poisťovňa kontroluje údaje podľa technického preukazu. Nesúlad v kilowattoch môže viesť k tomu, že poisťovňa bude od vás vymáhať časť vyplateného plnenia formou regresu alebo dodatočne doúčtuje poistné.
Prečo dvaja vodiči s rovnakým výkonom v kW platia úplne iné poistné?
Výkon motora je len jedným z viacerých vstupov. Rovnako silný automobil môže mať ročné poistné 120 eur, ak ho vlastní 45-ročný vodič z malej obce s 15 rokmi bez nehôd, alebo 380 eur, ak je držiteľom 19-ročný začínajúci vodič z krajského mesta s vyššou štatistickou nehodovosťou.
Kde presne nájdem výkon motora v dokladoch od vozidla?
Tento údaj sa nachádza v osvedčení o evidencii časť II (veľký technický preukaz) v položke číslo 16, kde je uvedený najvyšší čistý výkon motora v kilowattoch (kW).
Dokedy musím nahlásiť škodu svojej poisťovni po nehode?
Zákon ukladá poistenému prísne lehoty: škodovú udalosť vzniknutú na území Slovenskej republiky musíte svojej poisťovni písomne oznámiť do 15 dní po jej vzniku. Ak škoda vznikla v zahraničí, lehota je do 30 dní. Poistiteľ má následne zákonnú povinnosť ukončiť prešetrovanie udalosti do 3 mesiacov odo dňa doručenia oznámenia.
Znalosť výkonu vášho vozidla v kW a pochopenie poistných pásiem vám umožní efektívne manažovať náklady na prevádzku. Pravidelným sledovaním ponúk a dodržaním výpovedných lehôt zabezpečíte, že za svoje povinné poistenie nebudete platiť viac, než je nevyhnutné.